cExams.net
Do You Know
Questions & Answers on General Knowledge.

Question:
How much does it cost to run a regular 60 to 100 watt light bulb per minute or per hour?
Answer:
Electricity typically costs about 7 cents per kilowatt-hour. Over the course of an hour, a 100-watt light bulb will use 100 watt-hours or 0.1 kilowatt-hours, at a cost of about 0.7 cents. That's about 0.012 cents per minute.
--- >>>
More Questions:
  • How big is the Milky Way?
  • How does luminol work?
  • Did science help music?
  • How do climbers and creepers grow?
  • Why do some CD players sound better than others even if the CD is seriously scratched on the bottom half?
  • What happens when you accidentally microwave a metal fork, and then eat the food it was in?
  • What is the difference between single-phase and three-phase electric power?
  • What is electricity?
  • Why is it important to vote?
  • What is an abacus, and how long has it been used?
  • What function does the Degauss button actually perform on computer monitors and why is it not available for televisions?
  • Why do colors fade in the sun?
  • Other than Australia, what are the islands included in Oceania?
  • What exactly is a last-ditch stand?
  • Why doesn't a helium balloon pop when it reaches the ceiling?
  • Which male sea creature keeps its young in a pouch?
  • How does a turtle breathe?
  • Why is the Ming dynasty so famous?
  • How do bicycle shocks and suspension affect the performance of a bicycle?
  • Were there any prehistoric flightless birds?
  • Why is Venus hotter than Mercury?
  • What is the meaning of the word factoid?
  • Can a flame occur in space outside a spacecraft, where there is no oxygen? Can it burn or explode there?
  • Can I outrun A reptile?
  • How do coconuts swim?
  • Now You Know
  • 101 Ideas to Annoy People
  • Daily IQ Quiz
  • 101 Tales of Animals
  • Beat The Heat
  • GK Questions Answers

  • Chourishi Systems